Stručni posjet tvrtci Feal d.o.o.

12.12.2023.

Događanja, Naslovna

Studenti stručnog diplomskog studija Strojarstvo Sveučilišnog odjela za stručne studije iz Splita i  nastavnici Ado Matoković i Vladimir Vetma sudjelovali su u petak, 08. prosinca 2023 godine stručnom posjetu tvrtke Feal d.o.o. u Širokom Brijegu (BiH) u sklopu kolegija Lake konstrukcije te Korozija i površinska zaštita.

Stručni posjet je obuhvatio:

• upoznavanje s tvrtkom Feal,
  • predavanje na temu aluminijskih legura i njihove primjene u raznim građevinskim konstrukcijama, kao i u ostalim industrijama (auto, želježničkoj, avio i brodo industriji),
  • upoznavanje s postupcima provjere mehaničkih svojstava profila iz aluminijskih legura raznih geometrija poprečnog presjeka,
  • upoznavanje s postupcima kontrole kvalitete trupca aluminjske legure i dobivenog profila,
  • upoznavanje s tehnologijom dobivanja profila raznih geometrija poprečnog presjeka postupkom ekstrudiranja,
  • obilazak pogona za ekstrudiranje pomoću prese od 35 MN,
  • obilazak pogona strojne obrade profila primjenom CNC obradnih centara,
  • obilazak pogona površinske zaštite profila iz aluminijskih legura postupcima anodnog eloksiranja i elektrostatskog plastificiranja s primjenom postupka kontrole kvalitete,
  • upoznavanje s stanicom za ispitivanje opterećenih "Feal-ovih" konstrukcija (simulacija opterećenja vjetrom i vodom, te udarom) sukladno zahtjevima ovlaštenih laboratorija IFT- Rosenheim i GBD Bregenz, i
  • obilazak izložbenog salona s proizvodima tvrtke Feal d.o.o.

Sudionici stručnog posjeta imali su priliku posebno se upoznati s postupkom ekstrudiranja. Prikazano je ekstrudiranje pomoću prese od 35MN. Tvrtka Feal najčešće primjenje legure serija EN AW 6060 i EN AW 6063 koje se mogu lako prešati. Posebna pozornost posvećena je proizvodima za auto i željezničku industriju. Kompletan proizvodni proces je u skladu s normama koje propisuje standard ISO 9001.

Stručni dio programa bio je dodatno obogaćen mnogobrojnim tehničkim detaljima i demonstracijom raznih proizvodnih procesa, koje su djelatnici tvrtke Feal prenijeli studentima. Konačno, neformalno druženje nastavljeno je i u popodnevnim satima zajedničkim ručkom.

U ime nastavnika i studenata, Sveučilišni odjel za stručne studije iz Splita zahvaljuje se djelatnicima tvrtke Feal d.o.o. na izvrsnoj organizaciji stručnog posjeta. Radujemo se budućoj suradnji...