Stručni posjet - Feal d.o.o.

Studenti i nastavnici Odsjeka za konstrukcijsko strojarstvo Sveučilišnog odjela za stručne studije iz Splita, sudjelovali su u petak, 19. svibnja 2017. stručnom posjetu tvrtke Feal d.o.o. u Širokom Brijegu (BiH).

Stručni posjet je obuhvatio:

• upoznavanje s tvrtkom Feal,
  • predavanje na temu aluminijskih legura i njihove primjene u raznim građevinskim konstrukcijama, kao i u ostalim industrijama (auto, želježničkoj, avio i brodo industriji),
  • obilazak upravnog dijela zgrade i projektnog odjela tvrtke Feal,
  • upoznavanje s postupcima provjere mehaničkih svojstava profila iz aluminijskih legura raznih geometrija poprečnog presjeka,
  • upoznavanje s postupcima kontrole kvalitete trupca aluminjske legure i dobivenog profila,
  • upoznavanje s tehnologijom dobivanja profila raznih geometrija poprečnog presjeka postupkom ekstrudiranja,
  • obilazak pogona za ekstrudiranje pomoću prese od 3500 t,
  • obilazak pogona strojne obrade profila primjenom CNC obradnih centara,
  • obilazak pogona površinske zaštite profila iz aluminijskih legura postupcima anodnog eloksiranja i elektrostatskog plastificiranja s primjenom postupka kontrole kvalitete,
  • upoznavanje s stanicom za ispitivanje dinamičko opterećenih "Feal-ovih" konstrukcija (simulacija opterećenja vjetrom i vodom) sukladno zahtjevima ovlaštenih laboratorija IFT- Rosenheim i GBD Bregenz, i
  • obilazak izložbenog salona s proizvodima tvrtke Feal d.o.o.

Sudionici stručnog posjeta imali su priliku posebno se upoznati s postupkom ekstrudiranja. Prikazano je ekstrudiranje pomoću prese od 3500 t. Zagrijani cilindrični komad odabrane aluminijske legure (tzv. trupac) presan je kroz oblikovanu čeličnu matricu koja daje proizvod (profil) traženog poprečnog presjeka. Ukazano je na glavnu prednost ekstrudiranja, a to je široka mogućnost ponude različitih oblika i presjeka profila bez dodatne mehaničke obrade.Ova prednost omogućuje projektantima da postignu željenu estetiku konstrukcije, uz uštedu materijala. Najveći udio na tržištu ekstrudiranih aluminijskih profila zauzimaju legure serije EN AW 6000 (AlMgSi). Legirani aluminij ima bolja mehanička svojstva, čvrstoća je 150-350 MPa, a sve sa dobrom žilavošću i sposobnošću oblikovanja. Tvrtka Feal najčešće primjenje legure serija EN AW 6060 i EN AW 6063 koje se mogu lako prešati. Kompletan proizvodni proces je u skladu s normama koje propisuje standard ISO 9001.

Stručni dio programa bio je dodatno obogaćen mnogobrojnim tehničkim detaljima i demonstracijom raznih proizvodnih procesa, koje su djelatnici tvrtke Feal prenijeli studentima i nastavnicima. Konačno, neformalno druženje nastavljeno je i u popodnevnim satima zajedničkim ručkom.

U ime nastavnika i studenata, Odsjek za konstrukcijsko strojarstvo Sveučilišnog odjela za stručne studije iz Splita zahvaljuje se djelatnicima tvrtke Feal d.o.o. na izvrsnoj organizaciji stručnog posjeta. Posebno se zahvaljujemo našim domaćinima gdinu. Branku Kolobariću, gdinu. Marku Novaku i gdinu. Oliveru Zovku na ugodnom i korisnom druženju. Radujemo se budućoj suradnji...