Izvješće o terenskoj nastavi

Studenti specijalističkog studija Strojarstvo Sveučilišnog odjela za stručne studije iz Splita i  nastavnici Ado Matoković i Vladimir Vetma sudjelovali su u utorak, 10. prosinca 2019 godine stručnom posjetu tvrtke Feal d.o.o. u Širokom Brijegu (BiH) u sklopu kolegija Lake konstrukcije.

Stručni posjet je obuhvatio:

·     upoznavanje s tvrtkom Feal,

·     predavanje na temu aluminijskih legura i njihove primjene u raznim građevinskim konstrukcijama, kao i u ostalim industrijama (auto, želježničkoj, avio i brodo industriji),

·     obilazak upravnog dijela zgrade i projektnog odjela tvrtke Feal,

·     upoznavanje s postupcima provjere mehaničkih svojstava profila iz aluminijskih legura raznih geometrija poprečnog presjeka,

·     upoznavanje s postupcima kontrole kvalitete trupca aluminjske legure i dobivenog profila,

·     upoznavanje s tehnologijom dobivanja profila raznih geometrija poprečnog presjeka postupkom ekstrudiranja,

·     obilazak pogona za ekstrudiranje pomoću prese od 3500 t,

·     obilazak pogona strojne obrade profila primjenom CNC obradnih centara,

·     obilazak pogona površinske zaštite profila iz aluminijskih legura postupcima anodnog eloksiranja i elektrostatskog plastificiranja s primjenom postupka kontrole kvalitete,

·     upoznavanje s stanicom za ispitivanje opterećenih "Feal-ovih" konstrukcija (simulacija opterećenja vjetrom i vodom, te udarom) sukladno zahtjevima ovlaštenih laboratorija IFT- Rosenheim i GBD Bregenz, i

·     obilazak izložbenog salona s proizvodima tvrtke Feal d.o.o.

Sudionici stručnog posjeta imali su priliku posebno se upoznati s postupkom ekstrudiranja. Prikazano je ekstrudiranje pomoću prese od 3500 t. Tvrtka Feal najčešće primjenje legure serija EN AW 6060 i EN AW 6063 koje se mogu lako prešati. Posebna pozornost posvećena je proizvodima za auto i željezničku industriju. Kompletan proizvodni proces je u skladu s normama koje propisuje standard ISO 9001.

Stručni dio programa bio je dodatno obogaćen mnogobrojnim tehničkim detaljima i demonstracijom raznih proizvodnih procesa, koje su djelatnici tvrtke Feal prenijeli studentima. Konačno, neformalno druženje nastavljeno je i u popodnevnim satima zajedničkim ručkom.

U ime nastavnika i studenata, Sveučilišni odjel za stručne studije iz Splita zahvaljuje se djelatnicima tvrtke Feal d.o.o. na izvrsnoj organizaciji stručnog posjeta. Radujemo se budućoj suradnji...